20 травня, неділя

Тисячі червоних метеликів – символ пам’яті наслідків епідемії СНІДу, легкості душ, які нас покинули, символ переродження та мінливості життя, скорботи та надії. 

За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я кожну третю неділю травня проводиться День пам’яті померлих від СНІДу. Вперше цей день був відзначений ще в 1983 році в Сан-Франциско США. На той момент у світі було зареєстровано лише кілька тисяч випадків захворювання на цю страшну хворобу і про неї практично нічого не було відомо. Організаторами проведення акції пам’яті померлих від СНІДу стали люди, яких особисто торкнулася ця трагедія, які пережили біль втрати рідних і друзів.

Метою «Дня пам’яті померлих від СНІДу» є привернення уваги населення до цієї проблеми, профілактики цього захворювання, а також привернення уваги влади до соціального захисту ВІЛ-інфікованих.

Статистика померлих від СНІДу в світі катастрофічна. Від цієї недуги померло людей вже більше, ніж було вбито у Другій світовій війні в цілому.

Кожної години на планеті інфікується вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ) понад 300 людей. Від хвороб, зумовлених ВІЛ, щодня помирає 5,5 тис. людей.

На жаль, епідемія ВІЛ/СНІДу не минула і Україну. Розпочавши свій сумний відлік у 1987 році, епідемія ВІЛ/СНІДу продовжується. Від того часу офіційно зареєстровано більше 300 тис нових випадків ВІЛінфекції, за цей час від СНІДу померло більше 44 тис чоловік. Найбільш уражені ВІЛінфекцією регіонице Дніпропетровська, Донецька, Київська, Миколаївська, Одеська і Чернігівська області, а також Київ. Сьогодні Україна продовжує займати одно з лідируючих місць серед країн Європи та Центральної Азії за рівнем поширеності ВІЛ-інфекції серед населення. За оцінками експертів UNAIDS, в Україні з ВІЛ-інфекцією живе близько 240 тисяч осіб.

Враховуючи перебіг захворювання (хвороба майже не проявляє себе тривалий час), низький рівень знань про ВІЛ-інфекцію, страх пройти обстеження на ВІЛ призводить до того, що багато ВІЛ-позитивних людей живуть, не знаючи, що вони інфіковані. Тільки кожен другий знає про свій діагноз. Значна частина нашого суспільства і досі перебуває під виливом помилкового ствердження, що ВІЛ-інфекція – це захворювання маргінальних груп населення, споживачів ін’єкційних наркотиків та представників комерційного сексу. За цю ілюзію, на жаль, вже багато людей заплатили непомірно високу ціну. Шлях інфікування ВІЛ під час споживання наркотичних речовин на початку епідемії поступився своїм місцем статевому шляху передачі інфекції. І це привід замислитися над безпечністю своєї статевої поведінки. Адже саме через цей шлях відбувається залучення до епідемії осіб, які не відносяться до груп ризику щодо інфікування ВІЛ.

В даний час завдяки останнім досягненням в розширенні доступу до антиретровірусної терапії (АРТ) життя ВІЛ-позитивних людей стало більш тривалим і більш здоровим. Крім того отримані підтвердження, що АРТ попереджує подальшу передачу ВІЛ. І хоч до сьогодні поки що людство не винайшло ані вакцин від недуги, ані ліків, що можуть подолати раз і назавжди СНІД, людству вже відомі рятівні кроки до збереження здоров’я та захисту від ВІЛ-інфекції. Прагнення до здорового способу життя, визначення своїм життєвим пріоритетом сімейних цінностей та моральності, відмова від ризикованої статевої поведінки і відповідальність за своє здоров’я – це запорука захисту від інфікування ВІЛ.

У День пам’яті померлих від СНІДу проводяться панахиди, ходи зі свічками, теле- та радіопрограми, просвітницькі акції, благодійні концерти, художні виставки, присвячені проблемам СНІДу.

Вшануємо пам’ять всіх тих, чиї життя забрала епідемія, та будемо пам’ятати, що тільки від нас самих залежить наше майбутнє і майбутнє наших дітей.