Немає більшого щастя,
ніж відчувати, що люди люблять тебе
і радіють твоїй присутності.

(Шарлотта Бронте «Джейн Ейр»)

Міжнародний день літніх людей – це особливий день для старших громадян по всьому світу. Сьогодні у всьому світі налічується близько 600 млн. осіб, вік яких складає 60 років і більше. Демографічне постаріння населення є глобальним процесом останніх століть. За прогнозами ООН частка людей літнього віку серед населення світу збiльшиться з 8,5% у 1950 році до 13,7% у 2025 році і досягне 1млрд. 121 млн. осіб, а частка людей у вiцi 80 рокiв і старше збiльшиться за цей же період у 10 разiв (з 13 млн. до 135 млн. осіб). Такі демографічні зміни дуже вплинуть на всі сторони індивідуального, національного і міжнародного життя, змінять усі його аспекти: соціальні, економічні, політичні, культурні, психологічні та духовні. Це обумовлює постійні зусилля спеціалістів для пошуку шляхів оптимізації вирішення питань, обумовлених демографічним постарінням.

Генеральна Асамблея ООН у 1992 році прийняла Декларацію з проблем старіння. У 2002 році проведено Другу всесвітню асамблею ООН з проблем старіння, на якій були прийняті серії зобов’язань держав членів ООН зробити старіння пріоритетним напрямком державних програм у 21-му сторіччі. Мета цього плану – забезпечення літнім людям усього світу можливість жити у безпечних і гідних умовах, як повноправні громадяни.

В Україні серед пріоритетних напрямків роботи особливе значення має підтримка активної участі літніх у житті суспільства та процесах його розвитку. При цьому важливим є визнання соціального, культурного, економічного й політичного внесків людей літнього віку та участь людей літнього віку у процесах прийняття рішень на всіх рівнях. Також важливим є забезпечення рівних можливостей впродовж усього життя отримання безперервної освіти, навчання та підвищення кваліфікації, а також послуг з профорієнтації та працевлаштування. Особливе значення при цьому має підготовка та розповсюдження серед літніх людей всебічної інформації, розробці комп’ютерних технологій, а також друкованих та аудіоматеріалів з врахуванням змін фізичних, зорових можливостей літніх людей; підвищення рівня поінформованості профільних організацій тощо.

У нашому швидко старіючому світі “ветерани життя” все частіше гратимуть вирішальну роль, передаючи накопичений досвід і знання, допомагаючи своїм сім’ям. Вже зараз літні люди вносять істотний внесок у розвиток суспільства. Зрілі люди – це нова сила для розвитку.

Найголовніше цього дня – приділити увагу вашим рідним поважного віку. Запам’ятайте все у ваших руках. Головне – не потрібно чекати, потрібно жити тут і зараз, у цю саму хвилину.

Нехай ваша осінь буде світлою і ласкавою! Нехай вас оточують тепло і турбота близьких людей, нехай радують вас своїми успіхами діти і онуки. Будьте здорові, живіть довго і щасливо!

Людмила Лях,
обласний позаштатний геріатр