Саме під таким гаслом з 24 по 30 квітня в Україні проходить Всесвітній тиждень імунізації. Інфекційні хвороби досі залишаються однією з основних причин інвалідності та смертності населення в усьому світі.

Вакцинація – введення вакцини з метою стимулювання імунної системи організму для захисту від інфекцій чи хвороб.

По оцінкам Всесвітньої організації охорони здоров’я імунізація дозволяє щорічно попередити від 2 до 3 мільйонів випадків смерті. Це один із самих ефективних з точки зору вартості виду інвестицій в охорону здоров’я. В світі з 1924 року вдалося попередити 103 мільйони захворювань завдяки вакцинації.

Завдяки вакцинації число щорічних смертей від кору знизилось у всьому світі з 7млн. до менше чим 100 тис. (в 2015 р. – померли від кору 73 тис. чоловік), ліквідована віспа (1979 р.), ліквідована чума великої рогатої худоби (2010 р.)

Виділяють пасивну та активну імунізацію. При пасивній імунізації вводять переформовані антитіла: наприклад імуноглобулінів на визначений антиген (імуноглобулін проти гепатиту В).

Активна імунізація – введення продуктів життєдіяльності мікроорганізму (анатоксину чи очищеного антигену), щоб визвати імунну відповідь організму. При активній імунізації мікроорганізми інактивовані або ослаблені, також використовуються характерні для них білки.

По типу антигенного матеріалу вакцини діляться:

  • Живі або ослаблені штами мікробів чи вірусів (від вітряної віспи, грипу, жовтої гарячки, кору, краснухи, полімієліту, ротавірусної інфекції, туберкульозу, епідемічного паротиту)
  • Вбиті мікроби чи віруси (від сказу, черевного тифу, гепатиту В, грипу, кліщового енцефаліту, кашлюку, полімієліту)
  • Анатоксини (ослаблені або змінені токсини) мікроорганізмів (від дифтерії, правцю)
  • Синтетичні вакцини, генно-інженерні і молекулярні (від грипу, гепатиту В, кашлюку, пневмококової та менінгококової інфекцій).

На Сумщині охоплення дітей віком до 1 року щепленнями проти кашлюку, дифтерії та правця за І квартал 2019 року становить 18 %, за аналогічний період минулого року – 19,3%, проти кору, паротиту та краснухи у віці 1 рік – 20,6%, у 6 років – 23,9%. За аналогічний період минулого року – 26,1% та 27,4% відповідно. Охоплення щепленнями дорослих проти дифтерії та правця ставить 24%, за аналогічний період минулого року – 28,2%, що на рівні державних показників.

Відповідальний лікар Н.СОБЧИШИН